دکتر سلمان فرهودی

جراح و دندان پزشک

 دکتر سلمان فرهودی

رشته دندانپزشکی به طور مداوم در حال تغییر و تحول است تا با نیازهای بیمار مطابقت داشته باشد. اگر مدتی است که به دندانپزشک مراجعه نکرده اید، ممکن است از کشف گزینه های جدید زیادی برای حفظ سلامت و زیبایی دندان ها متعجب شوید.

پیشرفت در فناوری دندان می تواند راه حل های مدرنی را برای مشکلات دندانپزشکی سنتی به شما ارائه دهد. پیشرفت های جدید بسیاری در دندانپزشکی مدرن وجود دارد که ممکن است دندانپزشک شما بسته به مورد، ارائه دهد.

آرزوی اصلی این است که به عنوان یک بیمار، درمان دندانپزشکی پیشرو را به شما ارائه دهیم که بتوان آن را به شیوه ای کارآمدتر، مؤثرتر و راحت تر انجام داد.
بسیاری از مطب های دندانپزشکی در حال تبلیغ فناوری جدید دندانپزشکی خود هستند. بنابراین بیایید نگاهی دقیق‌تر به برخی از فن‌آوری‌های مدرن محبوب‌تر بیندازیم که می‌توانند درمان‌های دندانی را تا حد زیادی بهبود بخشند.

فن‌آوری‌ مدرن دندانپزشکی

فناوری های جدیدی که پوسیدگی را بهتر تشخیص داده و درمان می کنند

1.تشخیص دهنده
دیاگنودنت یک دستگاه جدید و پیشرفته است که دندانپزشکان برای تشخیص زودهنگام حفره ها از آن استفاده می کنند. این یک دستگاه کوچک قابل حمل است که از پالس صدا و لیزر برای تشخیص پوسیدگی زودتر از روش های سنتی استفاده می کند.
این دستگاه به ویژه زمانی مفید است که پوسیدگی در مکان‌هایی پنهان شده باشد که اشعه ایکس معمولی نمی‌تواند پیدا کند (مانند شیارهای اکلوزال و چاله‌ها). دقت تشخیص ضایعات اولیه به طور قابل توجهی بالاتر است، بنابراین درمان می‌تواند بلافاصله شروع شود و میزان پوسیدگی مجاز را محدود کرده و حداکثر ساختار طبیعی دندان سالم را حفظ کند.

تشخیص دهنده دیاگنودنت

2.هوا سایش
هوا سایش به عنوان جایگزینی برای مته های دندانپزشکی سنتی عمل می کند. سیستم سایشی هوا در درجه اول برای درمان حفره های کوچک استفاده می شود، اما می توان از آن برای کمک به ترمیم ترمیم دندان های قدیمی یا حذف لکه های سطحی و تغییر رنگ دندان نیز استفاده کرد.
در هنگام سایش هوا، یک جریان ریز از ذرات به سمت قسمت لکه دار یا پوسیده دندان هدف قرار می گیرد. این انفجار از ذرات هوا و اکسید آلومینیوم تشکیل شده است. این مخلوط توسط هوای فشرده یا گازی که از داخل هندپیس دندانی عبور می کند به سمت سطح دندان پیش می رود. ذرات کوچک پوسیدگی روی سطح دندان با برخورد جریان ذرات به آنها حذف می شوند. سپس ذرات پوسیدگی از طریق یک لوله نازک “مکش” می شوند.

در مقایسه با روش مته سنتی، هوا سایشی هیچ گرما، فشار یا لرزش ایجاد نمی کند، بنابراین نیاز به بیهوشی کاهش می یابد و ساختار سالم دندان حفظ می شود. هوا سایش یک روش ایمن است. تنها اقدامات احتیاطی مورد نیاز قبل از سایش هوا، عینک محافظ (برای جلوگیری از تحریک چشم در اثر اسپری) و استفاده از بند لاستیکی است.

هوا سایش

3.میکروسکوپ دندان
میکروسکوپ ها به دندانپزشکان توانایی دیدن ریز ترک ها، ضعیف شدن ساختار زیرین دندان و نزدیکی اعصاب دندانی را با دقت دقیق می دهند.
میکروسکوپ ها همچنین دقت بیشتری را در از بین بردن دندان پوسیده ارائه می دهند و در عین حال ساختار دندان سالم را حفظ می کنند. میکروسکوپ یک ابزار تشخیصی بهبود یافته و همچنین یک ابزار کمکی دندانپزشکی است. علاوه بر درمان حفره، می توان آن را با موفقیت در اندودنتیکس، جراحی دهان یا پریودنتیکس استفاده کرد.

4.مواد کامپوزیت
مواد رزین کامپوزیت به طور مداوم در حال بهبود و اصلاح هستند تا رنگ‌های دندان را بهتر تکثیر کنند، کاربرد آسان‌تری داشته باشند و دوام بیشتری داشته باشند.

آنها نسبت به فناوری های قدیمی مانند طلا یا آمالگام مزیت دارند زیرا می توانند رنگ های دندان و عملکرد دندان را بهتر تکرار کنند. علاوه بر این، کیفیت شفاف مواد جدیدتر به ایجاد نتایج طبیعی زیبا کمک کرده است.

رزین های کامپوزیت بر تکنیک باندینگ تکیه دارند و امروزه در بسیاری از ترمیم ها مانند پرکردن، روکش ها، اینله ها و حتی برخی از روکش ها یا بریج های دندانی استفاده می شوند… در مورد مواد کامپوزیت بیشتر بدانید.

فناوری ایمپلنت های دندانی

امروزه ایمپلنت های دندانی پیشرفته ترین سیستم های جایگزینی دندان هستند و امروزه نسبت به سال های گذشته رایج تر شده اند. در گذشته، ایمپلنت ها اغلب با شکست مواجه می شدند. در حال حاضر، عمر معمول یک ایمپلنت حدود 15 سال یا بیشتر است. امروزه حدود 95 درصد ایمپلنت ها موفقیت آمیز هستند.

فناوری ایمپلنت دندان همچنان در حال پیشرفت است. مینی ایمپلنت ها اکنون می توانند جایگزین دندان های کوچک شوند. صنعت همچنین بر کاهش زمان درمان تمرکز کرده است و برخی از ایمپلنت ها را می توان بلافاصله پس از کشیدن دندان قرار داد، در حالی که شش ماه پس از کشیدن دندان منتظر ماند. در اینجا چند فناوری مدرن وجود دارد که ممکن است درمان ایمپلنت دندان را بهبود بخشد.

5.سی تی اسکن
سی تی اسکن یا سی تی اسکن به ابزاری حیاتی در تشخیص موقعیت و قرار دادن ایمپلنت دندان تبدیل شده است. سی تی اسکن (توموگرافی کامپیوتری) یک روش تصویربرداری است که از اشعه ایکس برای ایجاد تصاویری از سطوح مقطع بدن استفاده می کند. نرم افزار سی تی اسکن مدرن می تواند تصاویر سه بعدی با کیفیت بالا و پیچیدگی فوق العاده ارائه دهد.
نرم افزار سی تی اسکن به دندانپزشک اجازه می دهد تا تعیین کند که آیا کمیت و کیفیت استخوان وجود دارد یا خیر و می توان از آن برای قرار دادن ایمپلنت های دندانی با استفاده از برنامه کامپیوتری قبل از هر گونه مداخله جراحی استفاده کرد. بنابراین، خطاهای احتمالی قرار دادن دستی را حذف می کند و برنامه ریزی را با نیازهای پروتز مطابقت می دهد.

فناوری سی تی اسکن به طور فزاینده ای در دندانپزشکی تخصصی شده است زیرا ایمپلنت به استاندارد مراقبت برای جایگزینی دندان تبدیل شده است.

سی تی اسکن

6.دوربین داخل دهانی
دوربین داخل دهانی ابزار کوچک و سبکی است که می تواند تصاویر دقیقی از دندان ها و ساختارهای نگهدارنده ایجاد کند. این فناوری به دندانپزشکان اجازه می دهد تا معاینه کامل دهان را انجام دهند و نیازهای مراقبت از دهان بیمار خود را بهتر ارزیابی کنند. همچنین می‌توان از آن برای به دست آوردن تصاویر کاملاً مشخص از مکان‌هایی که به سختی قابل مشاهده در دهان بیمار است استفاده کرد.

این دوربین همچنین به دندانپزشکان اجازه می دهد تا این تصاویر را در حین ارزیابی و آموزش نیازهای بیمار به بیماران نشان دهند. دندانپزشک شما یا تکنسین دندانی که ممکن است در درمان شما نقش داشته باشد، می تواند برای مشاهده عیوب دندان یا برخی ضایعات دهانی از آن استفاده کند.

دوربین داخل دهانی