دکتر سلمان فرهودی

جراح و دندان پزشک

 دکتر سلمان فرهودی

طرح لبخند

به لطف طراحی لبخند، می توان ظاهر دندان های خود را بهبود بخشید و در نتیجه لبخندی خیره کننده داشت.

در طول سال‌ها، دندان‌های ما می‌توانند تحت تأثیر مشکلات مختلفی قرار بگیرند: حفره‌ها، ترک‌ها، شکستگی‌ها، لکه‌ها، تغییر رنگ و غیره.

وقتی فردی از لبخند خود راضی نیست، بر عزت نفس و نحوه تعامل او با دیگران تأثیر می گذارد.
اما همه امیدها از بین نمی رود. دندانپزشکی به گونه ای تکامل یافته است که دیگر تنها وظیفه ترمیم یا کشیدن دندان را بر عهده ندارد، بلکه اکنون زیبایی لبخند افراد را نیز ممکن می سازد.

به لطف درمان های متعدد دندانی، می توان جنبه های زیبایی دندان ها را بهبود بخشید. هر مشکلی که روی ظاهر دندان‌های فرد تأثیر بگذارد، می‌توان آن‌ها را به راحتی با «طراحی لبخند» اصلاح کرد.

طرح لبخند چیست؟

طراحی لبخند روشی است که امکان تصحیح مشکلات مختلفی را که می تواند زیبایی دندان بیمار را از طریق استفاده از درمان های مختلف دندانپزشکی زیبایی تحت تاثیر قرار دهد، می دهد. درمان هایی که طرح لبخند را تشکیل می دهند با توجه به نیازها و مشکلات دندانی که بر بیمار تأثیر می گذارد تعیین می شود.

از چه درمان هایی می توان در طراحی لبخند استفاده کرد؟

برای انجام طرح لبخند، لازم است بدانید که کدام جنبه ها را می خواهید اصلاح کنید تا درمان های مناسب را انتخاب کنید. به طور کلی، طرح لبخند از درمان های دندانپزشکی زیبایی تشکیل شده است، مانند:

روکش های پرسلن: این ورقه های نازک کوچکی هستند که به سطح یک دندان لکه دار، فرسوده، ترک خورده یا کج می چسبند. ونیرها به شما این امکان را می دهند که ظاهر طبیعی دندان را بازسازی کنید.

روکش‌های دندانی: روکش‌های دندانی برای پوشاندن و محافظت از دندان‌هایی که در اثر حفره‌ها شکسته، ساییده یا آسیب دیده‌اند، عمل می‌کنند و در نتیجه باعث بهبود زیبایی می‌شوند.

سفید کردن دندان: از طریق این روش می توان لکه ها را از بین برد و رنگ دندان را روشن کرد.

ایمپلنت های دندانی: این یک جراحی پریودنتال است که در آن قطعات تیتانیوم در استخوان فک که به عنوان پایه دندان های مصنوعی عمل می کند، وارد می شود. این روش به شما امکان می دهد دندان های از دست رفته را جایگزین کنید.

Gingivoplasty: یک عمل جراحی است که در آن قسمت کوچکی از بافت لثه برداشته می‌شود تا شکل متقارن‌تری به آن بدهد.

بریس های زیبایی: جایگزینی برای بریس های فلزی بریس های زیبایی هستند. اینها از پرسلن یا یاقوت کبود ساخته شده اند و امکان تصحیح تراز نادرست دندان ها و نقص های نیش را فراهم می کنند.

اینویزیلاین: ترازهای شفاف اینویزیلاین مانند بریس های معمولی عمل می کنند و به شما امکان می دهند دندان های کج یا شلوغ را اصلاح کنید. آنها از یک پلاستیک شفاف ساخته شده اند که عملاً آنها را غیرقابل تشخیص می کند و همچنین قابل جابجایی هستند.

طرح لبخند چیست:

با جذاب‌تر شدن لبخند، سلامت عمومی افراد جامعه افزایش می‌یابد و مشکلات زمینه‌ای که از عوامل اصلی پوسیدگی دندان مانند پوسیدگی هستند، برای افزایش جذابیت و علائم سلامتی درمان می‌شوند. دندانپزشک پس از انجام درمان های لازم بر روی دندان ها و بازگرداندن سلامت دندان ها، روش های درمانی را برای زیباسازی طرح لبخند آغاز می کند و یکی از روش ها را برای رسیدن به بهترین نتیجه انجام می دهد.

و همه ی این درمان ها در گرو این است که پزشک متخصص خود را درست انتخاب کنید .

طرح لبخند

طراحی لبخند چگونه انجام می شود؟

طراحی لبخند یک فرآیند دقیق است که چندین مرحله را طی می کند:

مرحله 1
اولین قدم تعیین مشکلاتی است که باید اصلاح شوند و یک برنامه درمانی تهیه می شود. دندانپزشک علاوه بر عکسبرداری با اشعه ایکس و عکس از دندان های بیمار، معاینه بالینی نیز انجام می دهد.

مرحله 2
مرحله بعدی تعیین اهداف درمان است. داده های به دست آمده در مرحله اول مورد مطالعه قرار گرفته و نتایج احتمالی مشخص می شود.

مرحله 3
در صورت لزوم درمان ارتودنسی انجام می شود. در صورت نیاز به اصلاح دندان های کج یا شلوغ، درمان ارتودنسی قبل از انجام اقدامات بعدی انجام می شود. شما می توانید از روش درمانی مبتنی بر بریس های فلزی معمولی یا بریس های چینی یا یاقوت کبود زیبایی استفاده کنید. با این حال، توصیه‌شده‌ترین درمان ارتودنسی برای بیمارانی که می‌خواهند زیبایی دندانی خود را حفظ کنند، الاینرهای شفاف است.

مرحله 4
پس از انجام درمان ارتودنسی (در صورت لزوم)، درمان زیر انجام می شود. بسته به نیاز بیمار و مشکلاتی که باید اصلاح شوند، ممکن است نیاز به قرار دادن روکش های دندانی یا روکش های چینی باشد.

مرحله 5
آخرین مرحله در هر درمان طراحی لبخند، سفید کردن دندان است. در این روش یک ماده سفید کننده روی سطح دندان اعمال می شود تا لکه ها را از بین ببرد و رنگ دندان را روشن کند. این روش یکی از پرتقاضاترین روش هاست، زیرا به بیماران اجازه می دهد از لبخندی درخشان تر و جذاب تر لذت ببرند.

چقدر طول می کشد تا طرح لبخند کامل شود؟

این روند می تواند از چند هفته تا چند ماه طول بکشد. این بستگی به شدت مشکلات دندانی دارد که باید اصلاح شوند. درمان ها به طور جداگانه انجام می شوند زیرا هر روش برای اصلاح یک مشکل خاص در نظر گرفته شده است. هرچه مشکلات کمتری رفع شوند، مدت زمان فرآیند کوتاه‌تر می‌شود.

اگر درمان ارتودنسی ضروری باشد، مدت زمان این پروسه طولانی‌تر خواهد بود زیرا درمان‌های ارتودنسی معمولاً بین ۱ تا ۲ سال طول می‌کشد.

در صورت لزوم انجام عمل لثه، قبل از انجام درمان بعدی، باید منتظر بهبودی لثه باشید. این ممکن است تا 10 هفته طول بکشد.

علاوه بر این، در صورت لزوم انجام جراحی ایمپلنت دندان، مدت زمان این پروسه می تواند از 6 ماه تا یک سال افزایش یابد.
طراحی لبخند روشی است که به بسیاری از بیماران اجازه می دهد تا زیبایی لبخند خود را بهبود بخشند و در نتیجه عزت نفس خود را افزایش دهند.
با انجام یکی از روش های طرح لبخد زیبایی لبخند خود را چندیدن برابر کنید .

درمان ارتودنسی