دکتر سلمان فرهودی

جراح و دندان پزشک

 دکتر سلمان فرهودی

آیا می دانستید سی تی اسکن برای کانال ریشه می تواند به تشخیص و درمان ریشه بهتر کمک کند؟
درمان‌های ریشه امروزی برخی از شیوه‌های سنتی دندانپزشکی را تغییر داده است. پیشرفت‌های تجهیزات جدید مانند توموگرافی کامپیوتری با پرتو مخروطی (CBCT) نحوه تعیین وضعیت کانال ریشه و درمان بیمار توسط متخصص ریشه را تغییر می‌دهد. سی تی اسکن یک تصویر پرتو ایکس سه بعدی دقیق با کیفیت بالا ایجاد می کند. این تصاویر ویژگی های باورنکردنی از ساختار دندان را ارائه می دهند. اشعه ایکس شامل شرایط بافت
اطراف و همچنین ساختار استخوانی فک است.

کاربرد سی تی اسکن

سی تی اسکن دندان چیست؟

در سال 2001 توسط سازمان غذا و دارو تایید شد. تکنیک چرخشی پرتو نواحی اطراف و میانی دندان را می گیرد. این به تعیین درمان دقیق مورد نیاز برای وضعیت دندان کمک می کند.
این فناوری نمایی از بافت نرم، استخوان و عروق خونی را فراهم می کند. تکنیک‌های تصویربرداری سنتی به جزئیاتی که ارائه می‌دهند محدود شده‌اند. روش‌های پزشکی از هر دو CT برای مشاهده ساختارهای استخوانی همراه با MRI برای دیدن رگ‌های خونی و بافت نرم استفاده می‌کنند. اشعه ایکس سه بعدی تشخیص مشکلات را برای پزشکان آسان تر می کند. و بر اساس تشخیص، درمان موثرتری تجویز می شود. هدف اطمینان از بهبودی در درمان‌های کوتاه‌مدت و طولانی‌مدت کانال ریشه است.

استفاده از پرتو اشعه ایکس مخروطی شکل، زمان مورد نیاز برای اسکن را کاهش می دهد. یک اسکن کامل کمتر از یک دقیقه طول می کشد. دوز تابش در مقایسه با یک اسکنر معمولی صد برابر کمتر است. متخصصان بهداشت دهان و دندان هنوز برای تشخیص و برنامه ریزی درمان به تصویربرداری دو بعدی چندگانه متکی هستند. اسکن‌های سه بعدی اکنون به پزشکان این امکان را می‌دهد که داده‌های بسیار بیشتری را با یک اسکن جمع‌آوری کنند. مطالعات دوز تشعشع را تایید می‌کنند و قرار گرفتن در معرض درمان‌های ریشه بسیار کم و بدون خطر است.

توموگرافی کامپیوتری با پرتو مخروطی دید کاملی از وضعیت دندان در اختیار پزشک قرار می دهد. اشعه ایکس سه بعدی همچنین شرایط کمتر متمایز دندانی را که به سلامت دهان و دندان بیمار کمک می کند، ثبت می کند. کانال هایی که توسط پزشکان قبلی درمان نشده بودند ممکن است پنهان شده باشند و باعث عفونت ریشه شوند. دندان ها یا ساختارهای خارج از حوزه درمان ریشه نیز ممکن است نیاز به توجه داشته باشند. به همین دلیل، جزئیات اشعه ایکس سه بعدی آنقدر جامع است که می توان تصاویر را با سایر پزشکان به اشتراک گذاشت. این نیاز به بیمار برای انجام اسکن های متعدد برای هر پزشک را کاهش می دهد. این یک صرفه جویی در هزینه برای بیمار و قرار گرفتن کمتر در معرض اشعه است. مهمتر از آن، این همکاری ها اطلاعات دقیقی در مورد مراقبت های دندانپزشکی گذشته و فعلی ارائه می دهد. این روش بهتری برای نظارت بر نتایج درمان است. همچنین در صورت نیاز برنامه ریزی دقیقی برای درمان مجدد ارائه می دهد.

چرا دندانپزشک باید سی تی اسکن انجام دهد؟

فناوری سه بعدی به شما امکان می دهد تا تشخیص و درمان ریشه در مطب انجام شود. در برخی موارد، این فناوری جدید نیاز به جراحی اکتشافی را از بین می برد. فواید آن برای بیماران تشخیص دقیق است. دقت می تواند تعداد ویزیت های مورد نیاز برای درمان و پیگیری را کاهش دهد. بسته به شرایط و نتایج بالقوه آینده ممکن است برنامه ریزی درمانی غیر جراحی توصیه شود. ارزش افزوده فناوری پیشرفته، دقت تشخیص است. و بیماران نرخ بالاتری از بهبود سلامت دندان با درد کمتر را مشاهده می کنند.

سی تی اسکن سه بعدی

آیا سی تی اسکن عفونت دندان را نشان می دهد؟

اشعه ایکس سه بعدی امروزی در تعیین درمان مناسب برای اولین بار بسیار مهم است. و جزئیات به پیش بینی شرایط آینده بر اساس ساختار دندان کمک می کند. برای برخی از بیماران با ریشه های خمیده یا کانال های پیچیده، ممکن است اقدامات احتیاطی بیشتری برای اطمینان از درمان مناسب لازم باشد. تصویر سه بعدی فراتر از فرآیند سنتی اشعه ایکس در گذشته است. این تصاویر به شناسایی سایر شرایطی که ممکن است بر روند بهبودی تأثیر بگذارند کمک می کند. همین عبارات ممکن است درمان‌های قبلی کانال ریشه را تغییر داده یا از اثربخشی آنها جلوگیری کرده باشد. برخی از بیماران حتی پس از درمان مناسب کانال ریشه نیز همچنان دچار عفونت یا مشکلات می شوند. تصویر سه بعدی ممکن است بتواند علت واقعی عدم بهبود کامل دندان را تعیین کند.

این تصاویر به شناسایی کمک می کند:

1.سوراخ های کانال و ابزارهای شکسته

2.مشکلات موجود با درمان های قبلی کانال ریشه
گرفتن کل ساختار هر ریشه از جمله عصب به از بین بردن هرگونه شگفتی برای اندودنتیست درمان کننده کمک می کند

3.تشخیص وضعیت فعلی دندان

4.بینش مفیدی در مورد مشکلات احتمالی ارائه می دهد

نشانه های اشعه ایکس سه بعدی چیست؟

درک کنید که زمانی که کانال ریشه لازم باشد، ممکن است دندان از قبل ترمیم نشده باشد. اما به جای کشیدن دندان یا کاشت ایمپلنت، کانال ریشه می تواند دندان را با روکش در جای خود نگه دارد. اندودنتیست باید تشخیص دهد که آیا کانال ریشه این بیماری را درمان می کند یا خیر. معاینه مشخص می کند که آیا پالپ می تواند بهبود یابد یا دندان مرده است. تصاویر سه بعدی CBCT به اندودنتیست اجازه می دهد تا بافت عفونی اطراف ریشه و داخل کانال را مشاهده کند. بر اساس شرایطی که اندودنتیست عفونت را درمان می کند یا دندان را جایگزین می کند.

اگر بتوان دندان را نجات داد، متخصص اندودنتیست پالپ ملتهب یا عفونی را خارج می کند. با استفاده از اشعه ایکس سه بعدی، آنها می توانند داخل کانال را با دقت مانور دهند. سپس برای جلوگیری از هر گونه عفونت بیشتر، آن را پر و مهر و موم می کنند. اگر قرار است دندان با ایمپلنت جایگزین شود، یک عکس اشعه ایکس سه بعدی از ناحیه استخوان و اعصاب قبل از ایمپلنت گرفته می شود تا ارزیابی کامل انجام شود. این تصویر تضمین می کند که ایمپلنت در فاصله ایمن از شریان ها، سیاهرگ ها و اعصاب قرار می گیرد.

اگر درمان مجدد غیرجراحی گزینه ای نباشد، متخصص اندودنتیست شما ممکن است جراحی را پیشنهاد دهد. این جراحی شامل ایجاد یک برش برای دسترسی به نوک ریشه است. اسکن سه بعدی به جلوگیری از غافلگیری در حین جراحی کمک می کند. هنگامی که با سلامت بیماران سروکار دارند، پزشکان تا حد امکان به اطلاعات بیشتری نیاز دارند. اشعه ایکس سه بعدی به آشکار کردن شرایط ساختاری پنهان یا عفونت‌های دیده نشده کمک می‌کند. این شرایط اطراف می تواند منجر به مشکلات سلامتی شدیدتر شود. برای اکثر بیمارانی که مشکلات ریشه ای مداوم را تجربه می کنند، این مسائل ناشناخته معمولاً علت هستند.

اندودنتیست