دکتر سلمان فرهودی

جراح و دندان پزشک

 دکتر سلمان فرهودی

یکی از مشکلات بسیار زیاد و سخت در دوران بارداری، بیماری های لثه و دندان هست. در زمان بارداری به دلیل بهم خوردن هورمون های مادر و کمبود کلسیم، مشکلات بسیار زیادی در بدن مادر به وجود می آید که یکی از آن مشکلات بیماری های لثه و دندان می باشد. مشکلاتی که در دوران بارداری به وجود آمده را باید جدی گرفت زیرا می توانند باعث اتفاقات ناخوشایندی برای جنین و مادر بشوند ..

بیماری های لثه در زمان بارداری

از شایع ترین بیماری های لثه در دوران بارداری، التهاب لثه می باشد. التهاب لثه بیشتر با درد و خونریزی همراه است.
اما سوال مهم این است که چرا در دوران بارداری التهاب لثه به وجود می آید؟ در این دوران به دلیل تغییرات هورمونی که در مادر به وجود می آید، جریان خون افزایش پیدا می کند و در برخی افراد باعث فشار خون می شود. این افزایش خون در لثه نیز رخ می دهد در نتیجه باعث می شود لثه ها ملتهب و متورم می شوند. التهاب لثه معمولا در سه ماه دوم بارداری روی می دهد .
یکی علائم التهاب لثه متورم و قرمز شدن آن می باشد و معمولا هنگام مسواک زدن این التهاب لثه باعث خونریزی می شود. البته خونریزی لثه، طبیعی و به دلیل مبارزه با میکروب ها و باکتری های پلاک می باشد. با آنکه التهاب لثه در دوران بارداری کاملا طبیعی و بی خطر می باشد اما باید کنترل شود تا باعث مشکلات جدی نشود .

pyogenic granuloma یا تومور حاملگی

جای نگرانی نیست و به هیچ عنوان نترسید. با آنکه نام تومور همیشه ترسناک است، اما این مورد به هیچ عنوان ترس ندارد. در برخی از بارداران در زمان بارداری ممکن است دانه های ریز سفید و قرمز رنگی روی لثه ها ایجاد شود. این دانه ها همان تومور های حاملگی هستند که ممکن است در هر کجایی از بدن به وجود بیایند که در دهان شایع تر است . بعد از زایمان این دانه ها باید از بین بروند. در غیر این صورت باید به پزشک مراجعه کنید .

پوسیدگی دندان ها در دوران بارداری

به دلیل ترشح اسید معده و کمبود کلسیم، پوسیدگی دندان در دوران بارداری به وجود می آید . همچنین در این دوران به دلیل بی حوصلگی فرد، معمولا نظافت دهان و دندان رعایت نمی شود و به همین دلیل پلاک های دندانی به وجود می آید که باعث پوسیدگی دندان ها می شوند .

عفونت لثه در دوران بارداری

خطرناک ترین نوع بیماری در دوران بارداری عفونت لثه می باشد. کمبود کلسیم و کم خونی در دوران بارداری می تواند زمینه ساز بیماری عفونت لثه شود. عفونت لثه در دوران بارداری به زایمان زودرس یا سقط جنین می انجامد. در ادامه این مطالب بهتر است به نکات گفته شده توجه کنید تا در این دوران شیرین به این قبیل مشکلات دچار نشوید .

جلوگیری از بیماری های لثه و دندان ها در دوران بارداری

نمی توان گفت که تمام زنان باردار به بیماری های لثه و دندان دچارمی شوند . بسیاری از افراد با برنامه ریزی و توجه به نکاتی مهم توانسته اند از این قبیل مشکلات پیشگیری کنند .

مراجعه به دندانپزشکی قبل از بارداری

قبل از اینکه دوران بارداری آغاز شود بهتر است از ماه ها قبل به بررسی وضعیت دندان هایتان بپردازید و حتما به یک پزشک مراجعه کنید. اگر دندان خراب و پوسیده ای دارید ابتدا قبل از بارداری حتما آنها را ترمیم کنید. مسواک زدن بعد از هر وعده غذایی و استفاده از نخ دندان را از همین دوران شروع کنید .

استفاده از مکمل های کلسیم و اسید سولفیک

معمولا پزشکان برای زنان باردار از سه ماه قبل از بارداری اسید سولفیک و کلسیم تجویز می کنند تا در این دوران به مشکل نخورند. به این ترتیب بدن انسان از این مواد غنی می شود. کلسیم و اسید سولفیک از بسیاری از مشکلات در دوران بارداری جلوگیری می کنند .

رعایت بهداشت دهان و دندان در دوران بارداری

در زمان بارداری یکی از مهمترین نکاتی که باید رعایت شود ، مسواک زدن بعد از هر وعده غذایی و استفاده از نخ دندان می باشد. مسواکی که استفاده می کنید باید برس نرمی داشته باشد تا خونریزی و التهاب لثه را تشدید نکند. همچنین استفاده از نخ دندان نه تنها از پوسیدگی دندان ها جلوگیری می کند. بلکه باعث می شود التهاب لثه نیز کاهش پیدا کند .

استفاده از دهانشویه های آنتی باکتریال 

برای جلوگیری از عفونت لثه مخصوصا در دوران بارداری بهتر است درهفته سه بار از دهانشویه های آنتی باکتریال بدون الکل استفاده کنید. همچنین می توانید از محلول نمک دریا همراه با آب ولرم برای دهانشویه استفاده کنید.

غنی کردن بدن از ویتامین C

ویتامین سی دشمن باکتری های بدن می باشد. اما ما توصیه می کنیم برای غنی کردن بدن از ویتامین سی قرص و مکمل مصرف نکنید. بسیاری از میوه ها و سبزیجات حاوی ویتامین سی هستن از قبل از شروع این دوران خود را به خوردن دو یا سه واحد میوه در روز و خوردن سبزیجات سبز عادت دهید .

پرهیز از استعمال دخانیات و نوشیدن الکل

اگر به نوشیدن الکل و کشیدن سیگار عادت دارید بهتر است به هیچ عنوان باردار نشوید تا زمانی که عادت خود را ترک کنید. دخانیات و نوشیدنی های حاوی الکل نه تنها بر تشدید بیماری های دهان و دندان تاثیر می گذارند بلکه موجب نارسایی هایی در جنین و حتی سقط می شود .

مراجعه به دندانپزشکی 

اگر در زمان بارداری با خونریزی زیاد لثه روبه رو شدید حتما به دندانپزشکی مراجعه کنید. شل شدن دندان ها، خونریزی و التهاب لثه، بوی بد دهان و هر چیز غیر طبیعی دیگر نیاز به مراجعه به دندانپزشکی دارد. به هیچ عنوان از دارو بدون نظر پزشک خود استفاده نکنید .
اگر نکات بالا به خوبی رعایت شود بدون شک با مشکلات دهان و دندان در دوران بارداری روبه رو نخواهید شد .