دکتر سلمان فرهودی

جراح و دندان پزشک

 دکتر سلمان فرهودی

پرکردن دندان یکی از رایج ترین روش های دندانپزشکی است. این اساساً یک کار تعمیر برای رفع آسیب ناشی از پوسیدگی دندان است. این معمولا یک روش بدون درد است که حدود یک ساعت طول می کشد.

امروزه حفره ها بسیار رایج هستند. طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی، حفره های درمان نشده شایع ترین عارضه دندانی در سراسر جهان هستند که توسط 2.3 میلیون نفر با دندان های دائمی (بزرگسالان) تجربه شده است.

پر کردن به جلوگیری از پوسیدگی بیشتر کمک می کند و به دندان شما اجازه می دهد تا همانطور که انتظار می رود عمل کند.

به خواندن ادامه دهید تا در مورد مواردی که در صورت نیاز به پر کردن، موادی که بیشتر استفاده می‌شوند و مدت زمانی که طول می‌کشد تا پرکننده ببندد و التیام یابد، انتظار بیشتری داشته باشید.

چه مدت طول می کشد تا پرکننده شود؟

به طور کلی، پر کردن یک ساعت یا کمتر طول می کشد. یک پر کردن ساده ممکن است 20 دقیقه طول بکشد. در حال حاضر بسیاری از مطب های دندانپزشکی دارای فناوری ساخت اینله و اینله در یک جلسه هستند، اگرچه پرکردن بزرگتر یا پرکردن چندگانه ممکن است زمان بیشتری ببرد.

بعلاوه، بسته به مواد مورد استفاده برای پر کردن، ممکن است زمان بیشتری طول بکشد یا نیاز به بازدید مجدد داشته باشد.

برای مثال:

1.مواد رزین کامپوزیتی که روی دندان شما قرار می گیرد زمان بیشتری می برد، اما در یک بار ویزیت کامل می شود.

2.برخی از پرکننده های کامپوزیت ممکن است از یک قالب ساخته شوند. این نیاز به بازدید دوم برای چسباندن پر کردن دارد.

3.پرکردن طلا یا چینی که اینله یا آنله نیز نامیده می شود، تنها در یک جلسه قابل انجام است که مطب دندانپزشکی شما تجهیزات مورد نیاز را داشته باشد. در غیر این صورت، چندین بار بازدید می شود. در اولین ویزیت، دندانپزشک حفره را برمی دارد و روی دندان شما اثر می گذارد. آنها برداشت را برای ایجاد پر کردن به آزمایشگاه می فرستند. در ویزیت بعدی، پر کردن را به دندان شما می‌چسبانند.

جایگزینی یک پرکننده قدیمی معمولاً تقریباً به همان اندازه پرکننده اصلی طول می کشد. اگر مواد پرکننده قدیمی باید سوراخ شود ممکن است کمی بیشتر طول بکشد. یک متخصص مراقبت های بهداشتی حفره و مواد پرکننده قدیمی را تمیز می کند، سپس مواد پرکننده جدید را وارد می کند.

مدت زمان پر کردن کودک چقدر است؟

حفره در کودکان حتی با رعایت بهداشت دهان و دندان و رژیم غذایی مغذی بسیار شایع است. با توجه به مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)، از هر 5 کودک 1 منبع مورد اعتماد بین سنین 5 تا 11 سال حداقل یک حفره درمان نشده دارد.

پر کردن برای کودکان تقریباً به همان اندازه که برای بزرگسالان انجام می شود، با برخی ملاحظات اضافی طول می کشد.

کودکان، به ویژه کودکان زیر 5 سال، اگر نتوانند به مدت 20 دقیقه بی حرکت بنشینند، ممکن است نیاز به بیهوشی داشته باشند. این می تواند زمان بیشتری را به ابتدای قرار ملاقات اضافه کند، همچنین قبل از اینکه بتوانید فرزندتان را به خانه ببرید، مدتی بهبودی را نیز به همراه دارد. اکسید نیتروژن (گاهی اوقات گاز خنده نامیده می شود) نیز می تواند به طور ایمن برای کمک به بچه ها در طول فرآیند پر کردن بی حرکت استفاده شود.

شما باید با دندانپزشک خود در مورد امکاناتی که ممکن است فرزندتان نیاز داشته باشد صحبت کنید. یک دندانپزشک اطفال خوب می تواند تخمینی از مدت زمان دقیق پرکردن کودک شما ارائه دهد.

انواع مختلف پر کردن چیست؟

دندانپزشک شما در مورد مواد مختلفی که می تواند برای پر کردن حفره شما استفاده شود صحبت خواهد کرد. با توجه به انجمن دندانپزشکی آمریکا (ADA)، برخی از پرکاربردترین گزینه ها شامل مواد زیر است:

پرکننده های نقره ای رنگ : اینها آمالگام های فلزی هستند – ترکیبی از جیوه، نقره، قلع و مس. این ماده با دوام تر از پرکردگی های رنگ دندان و به طور کلی مقرون به صرفه تر از مواد دیگر، طبق ADA است. برخی از افراد ممکن است در مورد محتوای جیوه نگران باشند، اما ADA هیچ شواهد بالینی مبنی بر مضر بودن پر کردن آمالگام پیدا نکرده است. گفته می شود، این نوع پرکردن ها در حال حذف شدن هستند.

پر کردن دندان سفید (کامپوزیت): اینها ترکیبی از ذرات شیشه یا کوارتز و رزین اکریلیک هستند. به گفته ADA، این ماده بادوام است و قیمت آن کمی بیشتر از آمالگام های فلزی است.

پر کردن طلا: این ترکیب از طلا، مس و سایر فلزات بسیار بادوام اما گرانتر است. آنها همچنین ظاهر طبیعی ندارند. پر کردن طلا معمولاً پس از برداشت دندان توسط دندانپزشک در آزمایشگاه ساخته می شود.

پرکننده های گلاس آینوم:اینها نیز پرکننده های همرنگ دندان هستند، اما به اندازه کامپوزیت ها قوی نیستند. آنها از اکریلیک و نوعی شیشه حاوی فلوراید ساخته شده اند که می تواند به جلوگیری از پوسیدگی کمک کند. آنها اغلب برای دندان های کودکان استفاده می شوند و گران تر از آمالگام هستند.

پر کردن چینی: اینها تقریباً به اندازه پر کردن طلا گران هستند اما طبیعی تر به نظر می رسند. آنها در آزمایشگاه پس از اینکه دندانپزشک از دندان شما برداشت می کند ساخته می شوند.

چقدر طول می کشد تا فیلینگ ببندد؟

مدت زمانی که پر کردن شما طول می کشد بستگی به مواد مورد استفاده دندانپزشک شما دارد.

به گفته روچیلد:

1.پرکننده‌های آمالگام در عرض 1 ساعت ضعیف می‌شوند و در حدود 24 ساعت به استحکام کامل می‌رسند. با این نوع پر کردن، بهتر است از خوردن غذاهای سفت خودداری کنید تا زمانی که فیلینگ کاملاً سفت شود.

2.پرکننده های کامپوزیت و پرکننده های گلاس آینومر معمولاً با نور پخت می شوند. آنها در لایه هایی به ضخامت 1 تا 2 میلی متر قرار می گیرند و هر لایه حدود 2 تا 20 ثانیه زمان می برد.

3.پرکردن سرامیکی بلافاصله با کمک نور آبی دندانپزشک تنظیم می شود. روچیلد توضیح داد: “قبلاً آسیاب شده یا پخته شده است، و چسب پیوندی که آن را در جای خود نگه می دارد در چند ثانیه خشک می شود.”

اگر طولانی شدن عمل نگران کننده است، به دندانپزشک خود اطلاع دهید تا بهترین نوع پر کردن را برای شما توصیه کند.