دکتر سلمان فرهودی

جراح و دندان پزشک

 دکتر سلمان فرهودی

روکش های تمام سرامیکی یک پیشرفت در دندانپزشکی زیبایی مدرن هستند. دوران یک تاج طلایی آشکار که نقصی را در لبخند یک شخص آشکار می کند، گذشته است. در واقع، از بسیاری جهات روکش های تمام سرامیکی یک پله بالاتر از روکش های چینی هستند که به فلز ذوب شده اند. بیایید نگاهی دقیق تر به برخی از مزایا و معایب روکش تمام سرامیکی بیندازیم.

چرا تاج های تمام سرامیکی؟

دلیل اصلی استفاده از روکش تمام سرامیکی زیبایی است. تاج را می توان از نظر رنگ و ظاهر با دندان های دیگر شما هماهنگ کرد. این امر باعث می شود که متوجه شوید که دندان آسیب دیده پنهان شده و محافظت می شود.

این واقعیت که یک فرد تاج روی دندان دارد، حتی اگر خط لثه شروع به عقب نشینی کند، از دید خارج می شود. وقتی از چینی ذوب شده به فلز برای تاج استفاده می شود، خط لثه در حال عقب نشینی می تواند مقداری از فلز تیره را نشان دهد، اما تاج تمام سرامیکی چنین خطی را نشان نمی دهد.

سرامیک همچنین برای ایجاد تناسب کامل عالی است. فن آوری مدرن به دندانپزشکان اجازه می دهد تا تاج را با دندان های دیگر شما مطابقت دهند و یک پوشش مناسب برای دندان آسیب دیده ایجاد کنند. این برای محافظت از دندان نیز مفید است.

با همه این مزایا، چرا کسی باید از نوع متفاوتی از تاج استفاده کند؟ دلایل کمی وجود دارد.

چند معایب روکش های تمام سرامیکی

با کیفیت هزینه هم به همراه دارد. روکش‌های تمام سرامیکی به مهارت دندانپزشک نیاز دارند تا با دندان‌های دیگر شما مطابقت داشته باشند و تکه‌ای متناسب با کار دندانپزشکی را بچسبانند. این بدان معناست که تاج تمام سرامیکی اغلب گزینه تاج گران‌تری خواهد بود. ارزشش را دارد، اما برای برخی هزینه آن یک معامله شکسته است.

گاهی اوقات، دوام به خاطر ظاهر مورد معامله قرار می گیرد. بدیهی است که فلز قوی تر از سرامیک خواهد بود. تاج های تمام سرامیکی به گونه ای طراحی شده اند که بهترین تعادل زیبایی و استحکام را داشته باشند. با این حال، تاج های فلزی در نهایت قوی تر خواهند بود.

موقعیت مکانی عامل دیگری است. این واقعاً به نگرانی ظاهر در مقابل دوام بازمی گردد. برای دندانی که هنگام لبخند زدن قابل رویت باشد، تمام سرامیک یک انتخاب واضح است. برای دندان آسیاب عقبی که بیشتر جویدن های سنگین را انجام می دهد، ممکن است استفاده از نوع دیگری از روکش به منظور طولانی تر کردن کار دندانی مناسب تر باشد.

مزایا و معایب روکش های تمام سرامیکی دندان

خط پایین در تاج های تمام سرامیکی

به طور خلاصه، روکش های تمام سرامیکی شگفت انگیز دندانپزشکی زیبایی مدرن هستند. فقط مطمئن شوید که دندانپزشک شما در ایجاد و چسباندن روکش های سفارشی مهارت بالایی دارد. این تضمین می کند که ارزش پول خود را به دست آورید.

طول عمر روکش های دندانی چقدر است؟

گذاشتن روکش دندان یکی از راه‌حل‌های بازسازی و ترمیم دندان و اصلاح طرح لبخند به شمار می‌رود. انتخاب روش‌ ترمیم دندان به عواملی ازجمله تعداد دندان‌های سالم باقیمانده در دهان و شرایط دندان‌ها در دهان بستگی دارد. در شرایطی مانند شکستن دندان، عصب‌کشی و یا در مواردی که دندان براثر پوسیده شدن از بین رفته است و پزشک مجبور است که دندان را بردارد نیاز به روکش دندان است.

انواع روکش دندان و طول عمر مفید آن‌ها

در دندان‌پزشکی هیچ‌چیزی عمر مشخصی ندارد. عمر روکش‌ها و پرشدگی‌ها و … را نمی‌توان به‌طور دقیق و مشخص ذکر کرد. روکش‌های دندان انواع مختلفی اعم از ثابت و متحرک دارند و افرادی که از روکش دندان برای بازسازی و ترمیم دندان خود استفاده کرده‌اند باید بهداشت دهان و دندان را رعایت کنند تا بتوانند طول عمر روکش که معمولاً بین ۸ تا ۱۰ سال است را افزایش دهند. سؤالی که اکثر بیماران از متخصصین می‌پرسند طول عمر مفید روکش‌ها است که اگر افراد بهداشت دهان را رعایت کنند می‌توانند طول عمر روکش را به بالای ۲۰ سال هم افزایش دهند اما این مورد بستگی به شرایط دهان و دندان هم دارد، مثلاً بیمارانی که محیط دهانشان پوسیدگی ایجاد نمی‌کند می‌توانند از روکش دندان خود بیست سال استفادهٔ مفید کنند. روکش‌ها در جنس‌های مختلفی در بازار موجود است که هرکدام طول عمر متفاوتی نیز دارد .
شامل :
تمام فلز
تمام سرامیک
ترکیب سرامیک و فلز
هستند و عمر روکش‌های ترکیبی از روکش تمام فلز کمتر و از روکش تمام سرامیک بیشتر است .

انواع روکش دندان

روش‌های کاهش طول عمر روکش دندان

پس از اینکه روکش دندان دردهان مراجعه کننده قرار گرفت متخصص اطلاعات مفید و توضیحاتی را درباره طریقهٔ مراقبت از روکش دندان به او گوشزد می‌کند.
در حالت عادی باید روزی دو بار مسواک زده شود و استفاده از تمیزکننده‌های بین دندان مانند برس دندان و خلال‌دندان و نخ دندان نیز برای بهداشت دهان و دندان استفاده شود. این روش‌ باعث جلوگیری از پوسیدگی دندان و التهاب لثه و دندان ها می‌شود .
افرادی که روی دندان آن‌ها روکش دندان استفاده شده باید از مصرف کردن غذاهای سفت و جویدن ناخن و خوردن یخ اجتناب کنند زیرا باعث آسیب رسیدن به روکش می‌شود. و کسانی که در خواب دندان‌ قروچه می کنند باید از این کار بپرهیزند چرا که طول عمر روکش دندان کاهش می یابد ، افرادی که روکش انجام می دهند باید از محافظ دندان هنگام خواب استفاده کنند. استفاده بیش از حد از دخانیات و مصرف سیگار و قلیان نیز همچنین باعث کاهش عمر روکش می‌شود .

عوامل مؤثر بر طول عمر روکش دندان

مراجعه کننده باید برای گذاشتن عصب‌ کشی و ایمپلنت و گذاشتن روکش دندان به کلینیک ویژه دندانپزشکی مراجعه کنند تا با دقت کار این روکش‌ها را بر روی دندان قرار دهند که این خود به خود باعث افزایش طول عمر روکش می‌شود. عوامل زیادی بر این امر و طول عمر مفید دندان تأثیر می‌گذارند که می‌توان به رژیم غذایی، ترکیب بزاق دهان، مستحکم بودن دندان‌ها و فلوراید موجود در آب اشاره کرد .


از مهم‌ترین عواملی که باعث کاهش عمر روکش، مواد غذایی است که دارای کربوهیدرات و شیرینی و قند فراوان باشد و هرچه مصرف شیرینی و قند بیشتر باشد عمر روکش کاهش پیدا می کند و دندان‌ها سریع‌تر پوسیده می‌شوند .

عوامل مؤثر بر طول عمر روکش دندان