دکتر سلمان فرهودی

جراح و دندان پزشک

 دکتر سلمان فرهودی

وضعیت لثه ها در هرانسانی متفاوت است، برخی لثه شان بلند است و برخی دیگر لثه های کوتاهی دارند و برخی ارتفاع لثه شان در حد متوسط است. همچنین در بسیاری از افراد خط لثه ناهماهنگ از بالا و پایین است که این موضوع بر زیبایی لبخند تاثیر بسیاری می گذارد .
اگر احساس می کنید به خاطر لثه تان زیبایی لبخند شما کم شده است، نگران نباشید. روشهایی برای اصلاح این موضوع وجود دارد به نام لیفت لثه که به کانتورینگ لثه، جنجیوُپلاستی و جنجیوِکتومی نیز شناخته می شود (اگر چه در واقع جنجیوپلاستی و جنجیوکتومی با هم تفاوت جزئی دارند). هدف از این نوع جراحی لثه، اغلب به دلیل تغییر شکل و زیبایی لثه و گاهی درمان لثه است .
لیفت یا کانتورینگ لثه (Gum contouring) نوعی جراحی لثه است که در آن خط لثه تغییر شکل داده شده است و اصلاح می شود .
در این فرآیند جراحی ، بافت اضافی لثه برداشته می شود. اگر لثه از اطراف دندان ها پسروی کرده باشد باید حتما بافت بازسازی و ترمیم شود .
در بسیاری از موارد این درمان زیبایی برای مراجعه کننده محسوب می شود و باید خود بیمار این نوع جراحی را انتخاب کنند و از نظر پزشک ضروری و الزامی محسوب نمی شود. بلکه هدف از این نوع جراحی ها زیبایی دندان ها و لبخند است .

جِنجیوکتومی چیست؟

به عمل جراحی برداشتن بافت های اضافی لثه جِنجیوکتومی (Gingivectomy) که جنجیوا نام دارد گفته می شود. جنجیوکتومی بیشتربرای درمان عفونت لثه و جلوگیری از گسترش آن صورت می گیرد .

دلایل نیاز به جنجیوکتومی چیست ؟

اگر التهاب یا عفونت لثه داشته باشید پزشک برای جلوگیری از صدمات بیشتر و همچنین برای جرمگیری دندان ها، ممکن است این کار توصیه شود. بیماری لثه اینگونه است که اغلب باعث می شود در قاعده دندان لثه از دندان جدا شده و حفره ای ایجاد شود به نام پاکت. به مرور زمان ذرات غذا و پلاک و باکتریها در این حفره جمع می شوند و عفونت ایجاد می کنند. از آنجایی که با مسواک امکان دسترسی به داخل حفره و تمیز کردن آن امکان ندارد، برای جلوگیری از تخریب بیشتر و درمان زود لثه باید جنجیوکتومی صورت بگیرد .
همچنین در مواردی اگر دندانپزشک متوجه بروز بیماری در لثه شود برای جلوگیری از گسترش آن ممکن است جنجیوکتومی انجام دهد .

تفاوت بین جنجیوکتومی و جنجیوپلاستی چیست؟

در هر دو عمل جراحی بافت لثه ها برداشته می شود. تفاوت اصلی بین این دو درمان دراین است که جنجیوکتومی برای برداشتن بافتهای بیمار لثه و کاهش عمق پاکت بین لثه و دندان در دهان صورت می گیرد در حالی که جنجیوپلاستی لیفت لثه برای تغییر شکل بافت لثه به دلایل زیبایی دهان ، صورت می گیرد. جنجیوپلاستی را میتوان همراه با جنجیوکتومی انجام داد .

فواید و مزیتهای انجام کانتورینگ یا لیفت لثه

اگر لثه بلند باشد وسطح زیادی از دندان را بپوشاند و یا برعکس،اگر سطح خیلی کمی از دندان را در بر بگیرد و کوتاه باشد و یا خط لثه صاف و همتراز نباشد از زیبایی لبخند کاسته می شود. افرادی که از وضعیت لثه خود راضی نیستند می توانند با این عمل جراحی زیبایی، دندانها و لبخند خود را زیباتر کنند .
هنگامی که لثه خیلی بلند باشد و سطح زیادی از دندان را بپوشاند، باعث می شود دندانها کوتاهدیده بشود. و این موضوع می تواند به علت ژنتیک، مشکلی در سلامت دهان و دندان و یا مصرف برخی داروها باشد .
کوتاهی لثه ها که باعث می شود دندانها خیلی بلند به نظر برسند، اغلب در اثر پسروی لثهبه وجود می آید. در پسروی لثه ها، بافتهای صدمه دیده یا عفونی لثه عقب می روند و از دندان فاصله می گیرند و باعث می شوند ریشه های دندان نمایان شود .
پسروی لثه ها فقط باعث بلندتر دیده شدن دندانها نمی شود بلکه باعث مشکلاتی مانند پوسیدگی و حساسیت دندان و حتی از دست دادن آن را نیز می تواند به وجود بیاورد. اگر پسروی در لثه داشته باشید ابتدا باید دندانپزشک اقداماتی غیر جراحی را در پیش بگیرد، اگر موثر نبود برای جنجیوکتومی اقدام انجام می دهد. ممکن است لازم باشد بازسازی یا پیوند بافت نرم هم انجام گیرد .

عمل کانتورینگ لثه چه عوارض و معایبی دارد؟

خونریزی ممکن است تا ۴۸ ساعت پس از عمل جراحی طول بکشد .


عفونت ممکن است بهد از عل جراحی اتفاق بیفتد .


درد و ناراحتی پس از برطرف شدن بی حسی ممکن است تجربه شود که با مسکن قابل رفع است و گذراست .


عوارض بلند مدت در جنجیوپلاستی به ندرت اتفاق می افتد .

لیفت لثه  چگونه انجام می شود ؟

این عمل در مطب دکتر باید انجام شود و معمولا تنها در یک جلسه تمام می شود .
دراغلب موارد این کار با بی حسی موضعی صورت می گیرد .
دکتر با استفاده از لیزر بافت نرم و یا ابزاری به نام اسکالپل (شبیه به چاقو) بافت اضافی را بر می دارد و خط لثه را به شکل مورد نظر در می آورد تا سطح بیشتری از دندان نمایان شود .
ممکن است برای نگه داشتن لثه، از بخیه هم استفاده شود .

جراحی زیبایی لثه چقدر طول می کشد؟

طول مدت عمل بسته به گستردگی کانتورینگ و مقدار بافتی که باید توسط پزشک دستکاری شود دارد. به طور کلی حدود یک تا دو ساعت برای این کار باید در زمان لازم است و باید در نظر بگیرید .

آیا کانتورینگ لثه درد دارد؟

قبل از شروع درمان با بی حسی موضعی بافتهای لثه بی حس می شوند پس دردی احساس نمی کند .
اما ممکن است بعد از برطرف شدن اثر بی حسی کمی درد یا ناراحتی در این ناحیه احساس کنید که بسته به این که چه مقدار بافت لثه برداشته شده این درد تفاوت می کند .
و نکته مهم این است که آسپیرین احتمال خونریزی را بیشتر می کند پس بهتر است این دارو را مصرف نکنید .

پس از کانتورینگ لثه چقدر طول می کشد بهبود یابم؟

این عمل زیبایی لثه عوارض بخصوصی ندارد و دوره نقاهت آن تنها چند روز بیشتر طول نمی کشد (بسته به آن عملی که انجام شده ممکن است چند هفته تا بهبودی کامل زمان لازم باشد). در یکی دو روز اول فعالیتهای بدنی شدید انجام ندهید تا بهبودی کامل انجام شود .