دکتر سلمان فرهودی

جراح و دندان پزشک

 دکتر سلمان فرهودی

دندانپزشکی با لیزر روشی جدید است که در آن از لیزر برای درمان بیماری‌های دندان استفاده می‌کنند. این روش به طور معمول گزینه‌ی درمانی راحت‌تری را نسبت به ابزار‌های غیر لیزری ارائه می‌دهد. در این روش انرژی نورانی به صورت پرتو بسیار باریک و متمرکزی به بافت برخورد می‌کند. در اثر این برخورد واکنشی ایجاد می‌شود که بافت را از بین می‌برد .

 دندانپزشکی با لیزر در موارد درمانی مختلفی کاربرد دارد. از جمله :

درمان حساسیت

دران پوسیدگی دندان

درمان بیماری لثه

سفید کردن دندان

 درمان با لیزر کارآمدتر و کم هزینه تر و راحت‌تراست . سازمان غذا و دارو (FDA) لیزر درمانی را به عنوان یک گزینه‌ی درمانی برای چندین بیماری دندانپزشکی تصویب کرده است .

لیزر یکی از اختراعات بسیار شگفت انگیز بشر بوده است . در بسیاری صنایع و یا بسیاری از رشته های پزشکی این صنعت وارد شده و در دندانپزشکی هم لیزر جای خودش را باز کرده و هر روزه شاهد حضور بیشتر کاربرد های لیزر در کلینیک دندانپزشکی هستیم.

در مجموع لیزر (laser) یک مخفف است برای عبارت light amplification by stimulated emission of radiation . از مفهوم این عبارت برمی آید که لیزر درواقع یک نور تقویت شده است. نوری با خصوصیات منحصر به فرد که با توجه به طول موج خود، کارایی های متنوعی از یک کنترل درد تا جراحی و … دارد.

آنچه که با عنوان لیزر وارد بازار دندانپزشکی شده است، طول موجهای قرمز و مادون قرمز هستند. این طول موجها، ایمن هستند و خطر جهش ژنتیکی و سرطان زایی ندارند.

کاربرد انواع لیزر در دندانپزشکی

تراش دندان با لیزر

امروزه لیزرهای اربیوم که در دندانپزشکی وارد شده اند، میتوانند بافتهای سخت مثل دندان واستخوان را تراش بدهند. و این فرایند ایمنی است اگر توسط یک پزشک انجام شود. اما ایراد کار این است که سرعت کار این دستگاهها هنوز به اندازه توربین نیست. بنابراین زمان تراش دندان با این لیزر دندانپزشکی طولانی است. این دستگاهها بسیار گران هستند وجهت استفاده از آنها باید شارژ زیادی پرداخت شود. اما راهی است برای کسانی که از ترس صدای وسایل چرخنده دندانپزشکی به دندانپزشک مراجعه نمی کنند.

تراش دندان با لیزر

لیزر سفید کننده دندان (بلیچینگ با لیزر)

استفاده از لیزر جهت تسریع فرایند بلیچینگ در مطب ( office bleaching) است. توجه کنید که در سفید کردن دندان با لیزر ، لیزر به تنهایی معجزه نمی کند. اما در فرآیندهایی مثل بلیچینگ دندان در مطب ، که فرآیندی سخت و زمان بر است، لیزر دندان بسیار کمک کننده است که سرعت درمان  بسیار زیاد شود.یعنی یک فرایند 2 ساعته  تقریبا با ده دقیقه درمان لیزری تمام میشود . لیزر دندان برای سفیدی از نوع لیزرهای آرگون و یا لیزرهای دیود و یا دایود هستند.

رفع حساسیت دندانی با لیزر

رفع حساسیت دندانی با لیزر

افرادی هستند که دندانها حساسی دارند و همیشه شکایت از این دارند که دندان هایشان هوا میکشد و یا با خوردن آب سرد یا میوه های خنک تحریک میشود. اقلب بعد از جرم گیری یا انجام لمینیت ، دندان ها حساس تر میشوند. یکی از بهترین راهها برای از بین بردن این دست حساسیت های دندانی ، استفاده از لیزرهاست.

عصب کشی دندان با لیزر (درمان ریشه دندانها با لیزر یا روت کانال با لیزر )

دندانهای عفونی ، عصب کشی در مطبهای دندانپزشکی به شیوه های گوناگونی انجام میگیرد، که در پیشرفته ترین حالتها از دستگاههای روتاری، با قابلیتهای ویژه استفاده می شود. در دندانهای عفونی که باکتریها به عمق عاج دندان نفوذ کرده اند و ما با هیچ ماده شستشو دهنده ای نمی توانیم به این نقاط دست پیدا کنیم، لیزر دندانپزشکی ،به ما کمک می کند. اما عصب کشی با لیزر به معنای انجام کل فرایند درمان ریشه با لیزر نیست. اما لیزر در این فرایند بسیار کمک کننده است.

استفاده از لیزر برای برداشتن بدرنگی های لثه (دپیگمانتاسیون لثه)

بعضی افراد رنگدانه هایی در لثه های خود دارند که باعث می شود لثه های آنها تیره باشد و در تیرگی لثه ،نقش بسزایی در ظاهر فرد دارد. اما با لیزرهای دایود و اربیوم میتوان به این افراد کمک کرد که این رنگدانه ها را دیگر در لثه نداشته باشند.هر چند امکان برگشت وجود دارد، اما لزوما برگشت اتفاق نمی افتد.

کاربرد لیزر در درمان آفت

کاربرد لیزر در درمان آفت 

آفت دهان، یک موضوع  دردناک داخل دهانی است که علت بروز آن هنوز کاملا مشخص نیست. اما تنها روش هایی که در حال حاضر برای درمان آفت دهان وجود دارد، درمان با کورتونهاست. اما لیزرهای کم توان ، میتوانند طی دو تا سه جلسه درمانی کوتاه آفت دهان شما را ازبین ببرد و حتی ادعا شده که احتمال برگشت را هم شدیدا پایین می آورد.

کاربرد لیزر در درمان ضایعات هرپس (درمان تب خال با لیزر)

کاربرد لیزر در درمان ضایعات هرپس (درمان تب خال با لیزر)

در زمانی که تب خال حالت تازه و رسیده هست ، میتوان با لیزرهای پرتوان کل ضایعه را برداشت و هم اینکه بار عفونی ضایعه کمتر میشود و هم احتمال برگشت دوباره در همان ناحیه کمتر میشود.در زمانی که تب خال به حالت پوسته میرسد ، میتوانیم با کمک لیزرهای کم توان ترمیم را تسریع کنیم.