دکتر سلمان فرهودی

جراح و دندان پزشک

 دکتر سلمان فرهودی

پروتز یک جایگزین متحرک برای دندان های از دست رفته و بافت های اطراف است. دو نوع پروتز در دسترس است:

پروتز کامل و جزئی

پروتزهای کامل زمانی استفاده می‌شوند که تمام دندان‌ها از بین رفته باشند، در حالی که پروتز پارسیل زمانی استفاده می‌شوند که تعدادی از دندان‌های طبیعی باقی بمانند.

پروتز کامل و جزئی

دندان مصنوعی کامل

پروتزهای کامل می توانند “معمولی” یا “فوری” باشند. یک پروتز معمولی که پس از برداشتن دندان ها و شروع به ترمیم بافت لثه ساخته می شود، حدود 8 تا 12 هفته پس از برداشتن دندان ها برای قرار دادن در دهان آماده است.

برخلاف پروتزهای معمولی، پروتزهای فوری از قبل ساخته می شوند و به محض برداشتن دندان ها می توان آن ها را در جای خود قرار داد. در نتیجه، پوشنده مجبور نیست در طول دوره بهبودی بدون دندان باشد. با این حال، استخوان ها و لثه ها با گذشت زمان، به ویژه در دوره بهبودی پس از برداشتن دندان، کوچک می شوند. بنابراین یکی از معایب پروتزهای فوری در مقایسه با پروتزهای معمولی این است که نیاز به تنظیمات بیشتری دارند تا به درستی در طول فرآیند التیام قرار گیرند و به طور کلی باید تنها به عنوان یک راه حل موقت در نظر گرفته شود تا زمانی که دندان مصنوعی معمولی ساخته شود.

دندان مصنوعی جزئی

پروتز جزئی متحرک یا بریج معمولاً از دندان‌های جایگزین متصل به پایه پلاستیکی صورتی یا لثه‌ای تشکیل می‌شود که گاهی اوقات توسط چارچوب فلزی متصل می‌شود که پروتز را در دهان نگه می‌دارد. دندان مصنوعی جزئی زمانی استفاده می شود که یک یا چند دندان طبیعی در فک بالا یا پایین باقی بماند. یک بریج ثابت با قرار دادن تاج روی دندان های دو طرف فضا و چسباندن دندان های مصنوعی به آن ها، جایگزین یک یا چند دندان می شود. این “پل” سپس در جای خود سیمان می شود. دندان مصنوعی جزئی نه تنها فضاهای ایجاد شده توسط دندان های از دست رفته را پر می کند، بلکه از تغییر موقعیت دندان های دیگر نیز جلوگیری می کند. پروتز جزئی دقیق قابل جابجایی است و به جای گیره هایی که به تاج های مجاور متصل می شوند، دارای ضمائم داخلی است. این دستگاه ظاهر طبیعی تری دارد.

دندان مصنوعی جزئی

آیا جایگزینی برای دندان مصنوعی وجود دارد؟

بله، می توان از ایمپلنت های دندانی برای حمایت از پل های سیمانی استفاده کرد و نیاز به پروتز را از بین برد. هزینه معمولا بیشتر است، اما ایمپلنت ها و بریج ها بیشتر شبیه دندان های واقعی هستند. ایمپلنت های دندانی در حال تبدیل شدن به جایگزینی برای دندان مصنوعی هستند اما همه کاندیدای کاشت نیستند.

همچنین ممکن است از ایمپلنت های دندانی برای حمایت از دندان مصنوعی استفاده شود که ثبات بیشتری را ارائه می دهد.

برای مشاوره در مورد ایمپلنت با دندانپزشک خود مشورت کنید.

آیا بیمه هزینه پروتز را پوشش می دهد؟

اکثر ارائه دهندگان بیمه دندان بخشی یا تمام هزینه های دندان مصنوعی را پوشش می دهند. با این حال، با شرکت خود تماس بگیرید تا از جزئیات مواردی که آنها پوشش خواهند داد مطلع شوید.

پروتزهای مصنوعی چگونه ساخته می شوند؟

روند توسعه پروتز چند هفته و چندین جلسه طول می کشد. هنگامی که دندانپزشک یا متخصص پروتز شما (دندانپزشکی که در ترمیم و جایگزینی دندان ها تخصص دارد) تشخیص داد که چه نوع دستگاهی برای شما مناسب است،

مراحل کلی عبارتند از:

یک سری برداشت از فک خود ایجاد کنید و اندازه گیری کنید که فک های شما چگونه با یکدیگر ارتباط دارند و چقدر فاصله بین آنها وجود دارد.
مدل‌ها، فرم‌های مومی و/یا الگوهای پلاستیکی را در شکل و موقعیت دقیق دندان مصنوعی ایجاد کنید. شما چندین بار این مدل را امتحان خواهید کرد و پروتز از نظر رنگ، شکل و تناسب قبل از ریخته‌گری دندان مصنوعی نهایی ارزیابی می‌شود.
پروتز نهایی را بچسبانی.
در صورت لزوم تنظیمات انجام خواهد شد.

پروتزهای جدید چه حسی دارند؟

پروتزهای جدید ممکن است برای چند هفته کمی عجیب و غریب یا شل به نظر برسند تا زمانی که ماهیچه های گونه و زبان یاد بگیرند که آنها را در جای خود نگه دارند و با گذاشتن و برداشتن آنها راحت شوید. همچنین، بروز تحریک یا درد جزئی و افزایش جریان بزاق در اولین شروع استفاده از دندان مصنوعی غیرعادی نیست، اما این مشکلات با تنظیم دهان کاهش خواهند یافت.

آیا دندان مصنوعی من را متفاوت نشان می دهد؟

پروتزها به گونه ای ساخته می شوند که شباهت زیادی به دندان های طبیعی شما داشته باشند، بنابراین باید فقط یک تغییر کوچک قابل توجه در ظاهر ایجاد شود. در واقع، دندان مصنوعی حتی ممکن است لبخند شما را بهبود بخشد و ظاهر
صورت شما را پر کند.

آیا غذا خوردن با دندان مصنوعی جدید دشوار خواهد بود؟

غذا خوردن با پروتزهای جدید کمی نیاز به تمرین دارد و ممکن است برای برخی از استفاده کنندگان برای چند هفته ناراحت کننده باشد. برای عادت کردن به دندان مصنوعی جدید، از غذاهای نرم که به قطعات کوچک بریده شده اند، شروع کنید. با استفاده از هر دو طرف دهان به آرامی بجوید. همانطور که به دندان مصنوعی جدید عادت می کنید، تا زمانی که به یک رژیم غذایی عادی برگردید، غذاهای دیگر اضافه کنید. با غذاهای داغ یا سفت و استخوان ها یا پوسته های تیز احتیاط کنید. و از غذاهای بسیار چسبنده یا سفت خودداری کنید. همچنین هنگام استفاده از دندان مصنوعی باید از جویدن آدامس خودداری کنید. همچنین هنگام استفاده از دندان مصنوعی از خلال دندان استفاده نکنید.

آیا دندان مصنوعی نحوه صحبت کردن من را تغییر می دهد؟

پس از گرفتن دندان مصنوعی، ممکن است در تلفظ برخی کلمات مشکل داشته باشید. اگر چنین است، با گفتن کلمات دشوار با صدای بلند تمرین کنید. با تمرین و به مرور زمان به درست صحبت کردن با دندان مصنوعی عادت خواهید کرد.

اگر هنگام صحبت کردن روی دندان مصنوعی کلیک کنید، با دندانپزشک خود تماس بگیرید. پروتزهای مصنوعی ممکن است گاهی اوقات هنگام خنده، سرفه یا لبخند بلغزند. دندان های مصنوعی را با گاز گرفتن و قورت دادن به آرامی در جای خود قرار دهید. اگر مشکل صحبت کردن ادامه داشت، با دندانپزشک یا متخصص پروتز خود مشورت کنید.

نحوه صحبت با دندان مصنوعی