دکتر سلمان فرهودی

جراح و دندان پزشک

 دکتر سلمان فرهودی

یک دندانپزشک اطفال عالی از نظر تخصص و آشنا به و روحیات حساس کودکان، برای معالجه دندان فرزند خود پیداکنید، زیرا یه دندانپزشک در کنار مهارت خود باید یه روان شناس خوب و مهربان هم باشد.

همه ما می دانیم خاطرات بد ناشی ازدرمان دندانپزشکی کودکان میتواند تأثیرات منفی بر روان کودکمان بگذارد و ممکن است یک ترس همیشگی از دندانپزشکی برای وی بوجود بیاید که همین امر مانع از ادامه انجام درمان در طول عمر او خواهد شد.

در این علم بسیاری از بیماری های دهان و دندان مخصوص کودکان تشخیص داده و درمان می شوند.

دندانپزشکی کودکان مخصوص تمام کودکان در حال رشد است که با شروع جوانه زدن دندان های شیری، صاحب اولین دندان های خود می شوند و تا پایان نوجوانی را شامل می شود.

مهمترین تفاوت دندانپزشکی کودکان با بزرگسالان، در این است که دندانپزشکان کودک باید درک بالایی از اصول روانشناسانه  صحیح برخورد با کودک را داشته باشند تا بتوانند درمانی نسبتا بدون درد ورنج را برای وی انجام دهند؛ هدف این است که در نهایت خاطره ای مثبت برای کودک بر جای بماند.

در دندان پزشکی کودکان، متخصص ذهن و روان کودک را با طرز برخورد مناسب و خلق و خوی آرام برای اعمال جراحی آماده می کند.

آن ها می دانند که موفق ترین شیوه های درمان برای کودک با داشتن لبخند روی لب و به زبان آوردن کلمات مناسب و خوشایند به نتیجه دلخواه می رسد .

ابتدایی ترین و مهم ترین سبک درمان در دندانپزشکی کودکان، اختصاص اولین جلسه درمان برای آشنایی کودک با محیط مطب استسپس دندان پزشک بعد از معاینه و عکسبردار یاز دندان وقت بعد یراتعیی نمیکند. بهاین ترتیب کودک شما با محیط درمان بیشتر آشنا شده و از ترس و اضطراب او کاسته می شود .

پوسیدگی دندان در کودکان

چه نوع معالجه ای در دندانپزشکی کودکان ارائه می شود؟

 • در ابتدا توصیه های پیشگیرانه پزشکی برای تغذیه و رژیم غذایی کودک
 • مشاوره دادن به مادر در زمینه عادت های استفاده کودک از پستانک و انگشت شصت
 • مشاوره جهت استفاده از تمیز کننده ها مخصوصا فلوراید
 • ارزیابی و به موقع، جهت صاف کردن دندان ها و به اصطلاح نیش نامناسب ( ارتودنسی )
 • ترمیم حفره های ناقص دندان
 • مدیریت بیماریها و عفونت های لثه از جمله زخمها، فرنولاهای کوتاه، مخاط و بیماریها پریودنتال کدواکن
 • توصیه های مراقبتی در دندانپزشکی کودکان به والدین برای مراقبت از آسیب ها مانند شکستگی یا جابجا شدن دندانهای کودک
 • معاینات اولیه  بهداشت دهان و دندان کودک
 • تشخیص خطر پوسیدگی

راهنمای رفتار یبیمار در دندان پزشکی کودکان

آکادمی دندانپزشکی کودکان آمریکا توصیه هایی را قبلا از عمل مشخص کرده است که از این قرار است.

 • مایع اتشفاف: آب،آبمیوه های بدون پالپ،نوشیدنی های گازدار،چای شفاف یا قهوه سیاه تا 2 ساعت قبلا از عمل مجاز است.
 • شیرمادر: تا 4 ساعت قبلا از عمل مجاز است.
 • شیرخشک:نوزادتا 6 ساعت قبلا از عمل
 • شیرغیرانسانی:   تا 6 ساعت قبلا از عمل
 • یکوعدهغذاییسبکتا 6 ساعت قبلا از عمل
 • مصرف داروها ی معمولی ضروری با یک جرعه آب در روز عمل مجاز است.

پوسیدگی دندان در کودکان و نوجوانان

انواع پوسیدگی در دندانپزشکی کودکان از قرار زیر است.

 1. پوسیدگی زودرس کودکی
 2. پوسیدگی شدید در دوران کودکی
 3. پوسیدگی شیردهی
 4. پوسیدگی دندان شیری

آکادمی دندانپزشکی کودکان آمریکا،پوسیدگی دوران کودکی را به عنوان وجود یک یا چندسطح پوسیده (بدون حفره یا حفره)، که بر اثر پوسیدگی از دست رفته یا پر شده دندان شیری در دندان کودک به وجود آمده است، تعریف میکند.

همچنین مشخص میکندکه در کودکان کمتر از 3 سال،هر نشانهای از پوسیدگی برسطح صاف،نشان دهنده پوسیدگی شدید اوایل دوران کودکی است.

عوامل پوسیدگی دندان کودکان از نظر علم دندانپزشکی کودکان

 • تغذیه با شیرمادر در نوزادان،دارای مزایای زیاد یا ستاما بیش ازهفت بار در روزپساز 12 ماهگی باپوسیدگی دندان کودک در ارتباط است.
 • تغذیه مکرر شبانه کودک باشی
 • مصرف مکرر کودک از میان وعده های حاوی قند(آبمیوه،شیرخشک،نوشابه و…)بین وعده های غذایی یا نوشیدنی ها

درمان های رایج دندان پزشکی کودکان

فلوراید تراپی

یکی از بهترین راه های پیشگیری پوسیدگی دندان فلوراید تراپی است که در دندانپزشکی کودکان، برای تقویت ساختار مولکولی دندان های کودک به کار می رود.

میزان مناسبی از ماده فلوراید بر روی دندان کودک مالیده می شود که این امر باعث تقویت بافت و مینای دندان شدهو در نتیجه از خوردگی وپوسیدگی دندان  جلوگیری می کند.

تکرار شش ماه یک بارفلوراید برای کودکان و 3 یا 4 ماه یکبار آن درکودکانی که پوسیدگی فعال دارند، توصیه می شود.

فیشور سیلانت تراپی

در این روش به سطح دندان های کرسی یا آسیای تازه رویش یافته دایمی کودک که توانایی محدودی در تمیز نگه داشتن آنها دارند و باعث پوسیدگی می شود، موادی زده خواهد شد که آنها را به سطحی صاف و فاقد شیار تبدیل می کنند.

این کار منجر به سرسری نمودن سطوح جونده دندان ها شده و باعث می شود موادغذایی از روی این سطوح لیز خورده و گیر نکند.

ترمیم دندان های پوسیده شیری یا دایمی

در این روش دندانپزشک متخصص کودکان اقدام به حذف پوسیدگی و ترمیم دندان ها با مواد همرنگ دندان و یا آمال گام می نماید اما اگر پوسیدگی به پالپ دندان یا ریشه رسیده باشد دنداپزشک باید عصب را درمان کرده و بعد شروع به ترمیم و پر کردن دندان نماید.

درمان پالپوتومی و پالپکتومی دندان

دندانپزشک متخصص در حین معالجه عصب دندان متوجه شود که آلودگی میکروبی تنها محدود به ناحیه تاجی است و ریشه ها درگیر نشده اند، در نتیجه فقط عصب ناحیه تاجی را حذف نموده و اعصاب ناحیه ریشه را نگه می دارد، به این روش پالپوتومی با حذف مقطعی پالپ ناحیه تاجی دندان می گویند.

ولی اگر عفونت به ریشه ها هم رسیده باشد و دندانپزشک مجبور به تخلیه کانال های عصبی ناحیه ریشه  شود؛ باید با وسایل خاصی داخل کانال های ریشه دندان ها را نیز تمیز و عاری از عفونت کند، به این روش پالپکتومی و یا حذف کلی پالپ ناحیه تاجی و ریشه ای دندان می گویند.

فضا نگهدارنده

در صورتی که دندان شیری زودتر از موعد بیفتد،  احتمال حرکت دندان های جانبی آن به سمت فضای خالی افزایش می یابد، دندانپزشک متخصص کودکان از دهان کودک قالب گرفته و فضا نگهدارنده تهیه می کند که با این روش فضای دندان از دست رفته حفظ شده و شانس رویش دندان دایمی زیرین را بالا می برد و از نهفتگی دندان دایمی زیرین و یا رویش آن در فضایی نا بجا جلوگیری می کند.

روکش دندان های شیری

اگر کودک، دندان نسج زیادی از دست داده باشد، در این صورت دندان های شیری باید ترمیم شوند  و بدلیل احتمال شکستگی و پرکردگی دندان، از روکش فلزی برای ترمیم دندان استفاده می گردد؛لزوما کودک از مصرف آدامس، شکلات، تافی و خوراکی های چسبنده اجتناب ورزد.

منبع:       رالفای. مکدونالد، … جوآنایکوولیک،دردندانپزشکی مکدونالدواوری برای کودکان ونوجوانان (ویرایشنهم)، 2011