دکتر سلمان فرهودی

جراح و دندان پزشک

 دکتر سلمان فرهودی

همه ما حتی برای یک بار در زندگیمون دندان درد رو تجربه کردیم، این درد دلایل مختلفی داشته چه بخاطر پوسیدگی دندان، شل شدن پرکرد گی یا ترک دندان.
بیمارانی که دندان درد می گیرند، معمولا آن ها را نزد یک فرد متخصص در زمینه ریشه دندان می فرستند .
برای اینکه علت درد مشخص شود و نیز درمان کانال ریشه توسط او انجام گیرد.

چطور دندان شکل می گیره؟


از چه چیزایی تشکیل شده؟

یک دندان از یک لایه خارجی سخت به نام مینا و دنتین که اطراف پالپ را پوشانده، تشکیل شده است .
این قسمت شامل عروق خونی و عصب می باشد.
بیماران ممکنه از علائم بسیاری شکایت داشته باشند در این زمینه ، از حساسیت های خفیف تا درد های تیز که نشانه های عفونت و تورم می باشند.

چه کسی در این زمینه می تواند به شما کمک کند ؟

در این مورد یک دندانپزشک عمومی معمولا بیمار را نزد متخصص اندو می فرستد کسی که در این زمینه اموزش دیده و در تشخیص درد ناشی از محل صورت و دهان متخصصه است و می تواند به شما کمک کند .

دندانپزشک می تواند دسترسی به درد مربوطه داشته و کانال ریشه را درمان کند.
اینجوری دندان از کشیده شدن نجات پیدا می کند.

دسترسی به درد مربوطه

علل ممکن دندان درد چیست؟

یک پالپ سالم ملتهب نمیشود و یک واکنش طبیعی نیسبت به گرمی، سردی و بایت داره.
پالپ ممکنه است یکم دچار التهاب شود و بیمار ممکنه شکایت از یک درد خفیف داشته باشد ، مثل حساسیت به شیرینی جات و یا سردی داغی که این درد اکثرا به خاطر نشت پرکردگی.
گاهی اوقات هست که حساسیت به غذاهای سرد یا گرم، بعد از درمان دندان پیش میاد.
معمولا طی ۴ الی ۶ هفته اینگونه حساسیت ها خوب می شود .
اما اغلب یک درد خودبخودی هم هست که بعد از خوردن غذاهای سرد و داغ متوجه آن می شوید .
این درد باعث مشکلاتی در خوابیدن بیمار می شود ، که برمی گرده به پالپ در مواردی که بسیار آسیب دیده باشد .
اگر درد دندان ادامه داشت، لثه هم همراه درد دندان متورم شده بود، این مورد هم نشان از آبسه دندان دارد و هم عفونت استخوان های اطراف دندان که بهتر است سریعا درمان شود .

چه عوامل غیر دندانی دیگری ممکنه منجر به این دندان درد بشه؟


هیچ درد دهانی مرتبط به دندان نیست و بقیه عللش هم ممکنه به خاطر بافت های اطراف دندان باشد، مثل مفاصل گیجگاهی، یا سینوس های هوایی که در فک بالا است.

علل ممکن دندان درد

انواع درد

درد ضربانی در دندان یا ناحیه اطراف آن
درد به شکل تیر کشیدن در زمان جوییدن غذا یا مصرف نوشیدنی های سرد
حساسیت دندان
درد به صورت سوزش
درد مدام دندان


عوامل ایجاد درد

آبسه دندان
پوسیدگی دندان
عفونت و التهاب لثه یا دندان
شکستگی دندان
ترک در ریشه
در آمدن دندان عقل
تحلیل لثه و تحلیل استخوان
درد بلندی ترمیم
دندان قروچه
سینوزیت

علائم درد دندان و درمان آن

حساسیت دندان به سرما و گرما پس از پر کردن دندان

علت درد :
این درد پس از پر شدگی های عمیق پیش می‌آید وبیشتر این درد دو تا چهار هفته طول می‌ کشد.

: درمان این نوع درد

باید با این درد بعد از پر کردگی دندان مدارا کرد و در صورت بیشتر شدن می‌توان از مسکن استفاده کرد، اما در صورت تداوم و بیشتر شدن این درد باید به دندان پزشک مراجعه کرد.

.درد کوتاه و لحظه ای هنگام خوردن و آشامیدن مواد سرد و گرم

درد کوتاه و لحظه ای هنگام خوردن و آشامیدن مواد سرد و گرم

چرا دندان ها درد می گیرند و این درد در شب هنگام افزایش می یابد

 درد دندان  یکی از شایع ترین علائم در دندان پزشکی است و از جمله موضوعاتی هست، که همواره مورد توجه قرا گرفته است. درد دندان معمولا هنگامی بوجود می آید که یک تغییر محیطی رخ داده باشد و موجب آسیب به بافت های حساس  شده باشد. تحقیقات نشان میدهد که حدودا 90% از بیمارانی که برای درمان درد  دندان به مطب پزشک  مراجعه می کنند دارای دردهایی با منشا دندانی می باشند. بنابراین وظیفه دندانپزشک این  است که با تشخیص صحیح و طرح درمان مناسب به رفع درد بیماران اقدام نماید باید تفاوت درد های دندانی را از درد های غیر دندانی در نظر داشت چرا که در بعضی موارد شکایت بیماران از دندان درد علت غیر دندانی داشته ، دندانپزشک باید به این نکته توجه داشته باشد در غیر این صورت براساس یک تشخیص اشتباه اقدام به یک درمان اشتباه می کند و نتیجه آن شکایت بیمار از پزشک معالج است ، یعنی درد همچنان باقی خواهد ماند .

تاریخچه درمان دردهای دندانی

 در سال های گذشته بهترین روش برای درمان درد دندان هایی که نیاز به معالجه داشتند کشیدن آن بود و بی تردید  مشکلات فراوانی بعد از آن برای بیمار به وجود می آید . مشخص است حذف یا کاهش درد باید از طریق شناخت و آگاهی  درست آن درد صورت بگیرد ،از جمله راه هایی که امروزه برای کم شدن درد و درمان درد دندان در نظر گرفته شده است  پر کرد  دندان و عصب کشی دندان است، که باتوجه به حجم پوسیدگی دندان و رسیدن آن به ریشه دندان دندانپزشک  نوع درمان را برای دندان درد شما در نظر می گیرد. درد دندان می تواند در اثر مشکلاتی که مربوط به دندان نیست شروع شود. بعضی از بیماران در اثر درد های ناشی از قسمت های دیگر بدن دچار درد دندان می شوند بعنوان مثال در اثر چرک کردن سینوس ها منجر به درد در دندان های بالا و عقب فک می شوند و علت آن نزدیکی سینوس ها به این دندان ها است.

تاریخچه درمان دردهای دندانی

سخن اخر در خصوص درد های دندانی


اگر دندان ها را خوب مسواک نزنید و از نخ دندان استفاده نکنید به مرور زمان مواد غذایی و یا مصرف شیرینی منجر به ایجاد پوسیدگی در دندان می شود.
اگر هر 6 ماه به دندانپزشک مراجعه کنید اگر پوسیدگی در دندان داشته باشید به آن پی میبرید و دراولین فرصت باید اقدام به ترمیم دندان کنید.
و در صورتی که درمان با توجه به نوع درد در دندان دیر انجام شود ممکن است باعث طولانی شدن روند درمان شود و ممکن است دندان به عصب رسیده و احتیاج به درمان ریشه داشته باشد.