دکتر سلمان فرهودی

جراح و دندان پزشک

 دکتر سلمان فرهودی

روکش زیرکونیا چیست؟
زیرکونیا فلزی بسیار سخت با رنگی روشن است. از نظر شیمیایی این ماده خنثی است. و در وسایل الکتریکی ممکن است از آن استفاده کنند. با پیشرفت علم و ساخته شدن مواد سرامیکی مقاوم در برابر شکست، علم دندانپزشکی نیز از این تکنولوژی بی بهره نماند. نام این مواد زیرکونیا است. به خاطر دوام خوب این ماده از آن برای دندانها استفاده می شود. یکی از ویژگی های مهم و خوب روکش زیرکونیا این است که این روکش با بافت بدن سازگاری دارد و موجب تحریک آن نمی شود.
حتی از این ماده برای پروتزهای درمانی مثل زانو نیز استفاده می شود. ظاهر این روکش کاملا شبیه به دندان است. و میتوان رنگ آن را با توجه به سایر دندانها تنطیم کرد تا متفاوت نباشد. مقاومت تغییر رنگ این ماده بسیار بالاست و شاید به همین دلیل طرفداران زیادی دارد. از این روکش میتوان حتی برای دندان عقب هم استفاده کرد. چرا که همانطور که گفته شد، این ماده مقاومت سایشی بسیار بالایی دارد و به همین جهت قابل استفاده برای انواع دندانهاست.
روکش معمولی PFM crown چیست؟
روکش های معمولی از دیرباز مرسوم بوده است. این روکشها فریم فلزی و رویه سرامیکی دارند. معمولا روکش معمولی بعد از مدتی باعث کبودی لثه می شود.
مقایسه روکش زیرکونیا و روکش معمولی
• امروزه روکشهای تمام سرامیک مقاوم در مناطق زیبایی دهان استفاده می شوند. در این روکشها به جای فریم فلزی، زیرکونیایی استفاده می شود.
• همچنین بلاکهای زیرکونیا توسط سیستمهای دیجیتالی CAD/CAM مناسب هر دندان اسکن و تراشیده می شوند. به این ترتیب فرد می تواند روکشی به زیبایی دندان طبیعی و به مقاومت روکشهای قبلی داشته باشد


• مراحل ساخت روکش دندان
• زمانی که دندان شما نیاز به روکش دندان دارد، ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که مراحل ساخت روکش دندان چیست؟ اگر دندان های شما نیاز به روکش زیرکونیا داشته باشد، چه مراحلی را طی خواهید کرد؟ در این بخش به سوالات شما پاسخ خواهیم داد.
• در مرحله اول دندان توسط دندانپزشک تراش داده می شود. پزشک متخصص سپس قالب دندان هایتان را خواهد گرفت. در مرحله بعدی، قالب به لابراتوار فرستاده می شود تا تبدیل به مولد (mold) با کست (cast) گچی شود. میل گچ برای فرم دادن روکش دندان استفاده می شود. در واقع روکش ها با قرارگیری بر روی میل گچ به شکل دندان هایتان در می آید و سپس در کوره پخته میشوند. روکش دندان، پیش از قرارگیری نهایی بر روی دندان های شما، دوباره مورد بررسی قرار میگیرد تا فرم دقیقی داشته باشد

مزایای زیرکونیا
• در راستای شناخت بیشتر تفاوت این دو نوع روکش شاید بد نباشد، مزایای زیرکونیا را بدانید. زیرکونیا بیش از روکش های معمولی با سایر دندان ها هماهنگ است. چرا که میتوان رنگ مناسب و هماهنگ با سایر دندان ها را انتخاب کرد. همچنین به خاطر شفاف بودن حسی طبیعی را القا میکند. از دیگر نقطه قوت های روکش زیرکونیا، عدم ایجاد حساسیت است. همانطور که گفتیم روکش معمولی بعد از مدتی لثه را سیاه خواهد کرد. اما زیرکونیا، اینطور نیست.
• زیرکونیا موردتوجه دندانپزشکان است. چرا که استحکام بالایی دارد. استحکام بالای مواد باعث عمر طولانی آنها خواهد شد و در برابر آسیب های احتمالی مقاومت کافی دارد.