دکتر سلمان فرهودی

جراح و دندان پزشک

 دکتر سلمان فرهودی

تغییر رنگ دندان زمانی است که رنگ دندان شما تغییر می کند. آنها آنطور که باید روشن یا سفید به نظر نمی رسند. دندان‌های شما ممکن است تیره شوند، از سفید به رنگ‌های مختلف تبدیل شوند یا در جاهایی لکه‌های سفید یا تیره ایجاد شوند.

دلایل تغییر رنگ دندان ممکن است به شرح زیر باشد:

بیرونی، به این معنی که توسط چیزی که با دندان های شما تماس پیدا می کند ایجاد می شود.

ذاتی، به این معنی که توسط چیزی در داخل دندان یا بدن شما ایجاد می شود.

علت تغییر رنگ دندان

دلایل مختلفی برای تغییر رنگ دندان وجود دارد، از جمله:

غذاها/نوشیدنی ها : قهوه، چای، نوشابه، شراب و برخی میوه ها و سبزیجات (مثلاً سیب و سیب زمینی) می توانند دندان های شما را لکه دار کنند.

استفاده از تنباکو : سیگار کشیدن یا جویدن تنباکو می تواند دندان ها را لکه دار کند.
بهداشت ضعیف دندان. مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و شستشوی کافی برای از بین بردن پلاک و مواد مولد لکه انجام نمی شود.

مرض : چندین بیماری که مینای دندان (سطح سخت دندان) و عاج (ماده زیرین مینا) را تحت تأثیر قرار می دهند، می توانند منجر به تغییر رنگ دندان شوند. درمان برای شرایط خاص نیز می تواند بر رنگ دندان تأثیر بگذارد. برای مثال پرتودرمانی سر و گردن و شیمی درمانی می تواند باعث تغییر رنگ دندان ها شود. علاوه بر این، برخی عفونت‌ها در مادران باردار می‌توانند با تأثیر بر رشد مینای دندان، منجر به تغییر رنگ دندان در نوزادانشان شوند.

داروها : آنتی‌بیوتیک‌های تتراسایکلین و داکسی‌سایکلین زمانی که به کودکانی که دندان‌هایشان در حال رشد هستند (قبل از ۸ سالگی) داده می‌شود، باعث تغییر رنگ دندان‌ها می‌شوند. دهانشویه ها و شوینده های حاوی کلرهگزیدین و ستیل پیریدینیم کلراید نیز می توانند دندان ها را لکه دار کنند. آنتی هیستامین ها (مانند بنادریل)، داروهای ضد روان پریشی و داروهای فشار خون بالا نیز باعث تغییر رنگ دندان ها می شوند.

مواد دندانپزشکی : برخی از مواد مورد استفاده در دندانپزشکی، مانند ترمیم های آمالگام، به ویژه مواد حاوی سولفید نقره، می توانند رنگ خاکستری مایل به سیاه را روی دندان ها ایجاد کنند.

سالخورده: با افزایش سن، لایه خارجی مینای دندان از بین می‌رود و رنگ طبیعی عاج را آشکار می‌کند.
ژنتیک برخی از افراد به طور طبیعی مینای دندان روشن تر یا ضخیم تر از دیگران دارند.

محیط : فلوراید بیش از حد از منابع محیطی (سطوح طبیعی بالای فلوراید در آب) یا استفاده بیش از حد (کاربردهای فلوراید، شستشو، خمیر دندان و مکمل های فلوراید خوراکی) می تواند باعث تغییر رنگ دندان ها شود.

ضربه : به عنوان مثال، آسیب ناشی از زمین خوردن می تواند تشکیل مینای دندان را در کودکان خردسالی که دندان هایشان هنوز در حال رشد است مختل کند. تروما همچنین می تواند باعث تغییر رنگ دندان های بالغ شود.

تغییر رنگ دندان به دلیل رنگ است؟

چگونگی تغییر رنگ دندان‌های شما ممکن است به نشان دادن علت کمک کند:

رنگ زرد: با افزایش سن، سطح سفید مینای دندان ممکن است فرسوده شود. هسته زرد دندان شما بیشتر نمایان می شود.

رنگ قهوه ای: تنباکو، نوشیدنی‌های تیره مانند چای یا قهوه، و عادت‌های نامناسب مسواک زدن که منجر به پوسیدگی دندان‌ها می‌شود، ممکن است باعث قهوه‌ای شدن دندان‌ها شوند.

سفید: همانطور که دندان های جوان رشد می کنند، فلوراید بیش از حد می تواند باعث ایجاد لکه های سفید شود. این بیماری فلوئوروزیس نامیده می شود و زمانی اتفاق می افتد که دندان ها با فلوراید بیش از حد ناشی از نوشیدن آب یا استفاده بیش از حد از شستشوی فلوراید یا خمیردندان تماس پیدا کنند.

سیاه: پوسیدگی دندان یا نکروز پالپ دندان ممکن است دندان های شما را خاکستری یا سیاه کند. جویدن آجیل فوفل نیز می تواند دندان ها را سیاه کند. قرار گرفتن در معرض مواد معدنی مانند آهن، منگنز یا نقره در محیط‌های صنعتی یا هر مکملی ممکن است خط سیاهی روی دندان‌های شما ایجاد کند.

رنگ بنفش: شراب قرمز می تواند مینای دندان شما را به رنگ نوشیدنی شما لکه دار کند.

پیشگیری از تغییر رنگ دندان

اگر دندان‌های شما لکه‌هایی دارند که مانع ایجاد یک لبخند عالی می‌شوند، با آن مقابله کنید. شما راه های زیادی برای روشن کردن آنها و جلوگیری از از بین رفتن درخشش دارید.

چیزهایی که می‌خورید یا می‌نوشید و می‌توانند اثری روی دست‌ها یا لباس‌هایتان بگذارند نیز می‌توانند باعث لکه بری خردکن شما شوند. به همین دلیل بهتر است بعد از اینکه از آنها لذت بردید مسواک بزنید یا دهان خود را بشویید.

لکه سازهایی که باید مراقب آنها باشید عبارتند از :

قهوه یا چای
جوش شیرین
شراب قرمز و سفید
آب انگور یا زغال اخته
بلوبری
چغندر
سس سویا
سس گوجه فرنگی

چند تغییر دیگر در شیوه زندگی ممکن است به جلوگیری از تغییر رنگ دندان کمک کند:

اگر قهوه می‌نوشید یا سیگار می‌کشید، به فکر کاهش یا ترک سیگار باشید.

با نی بنوشید. این می تواند به دور نگه داشتن لکه ها هنگام نوشیدن نوشابه، آب میوه، قهوه سرد یا چای کمک کند. این مایع به سطوح جلویی قابل رویت دندان شما نزدیک نمی شود.

با مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و استفاده روزانه از دهانشویه آنتی باکتریال، بهداشت دهان و دندان خود را بهبود بخشید. هر سه می توانند به شما در مبارزه با پلاک، ماده سفید و سختی که روی دندان های شما شکل می گیرد، کمک کنند. آنها را چسبناک می کند و به لکه ها چیزی برای چسباندن می دهد.

هر 6 ماه یکبار دندان های خود را توسط یک متخصص بهداشت دندان تمیز کنید. این دهان شما را سالم نگه می دارد و لبخند درخشان تری به شما می بخشد.

اگر رنگ دندان های شما بدون توضیح آماده تغییر کرد و علائم دیگری نیز وجود داشت، برای ملاقات با دندانپزشک خود وقت بگیرید.

درمان تغییر رنگ دندان

گزینه های درمانی برای سفید کردن دندان ها بسته به علت تغییر رنگ می تواند متفاوت باشد و ممکن است شامل موارد زیر باشد:

استفاده از تکنیک های مسواک زدن و نخ دندان کشیدن

پرهیز از غذاها و نوشیدنی هایی که باعث ایجاد لکه می شوند

استفاده از مواد سفید کننده بدون نسخه. آنها ممکن است دندان های شما را حساس کنند، اما این عارضه معمولا پس از پایان دوره بلیچینگ از بین می رود. اگر لثه های شما تحریک می شود، با دندانپزشک خود صحبت کنید.
روش های سفید کردن در مطب اگر دندان های خود را در مطب دندانپزشکی سفید کنید، ممکن است یک یا چند ویزیت طول بکشد. آنها یک ژل محافظ یا محافظ لاستیکی روی لثه های شما قرار می دهند و سپس یک ماده سفید کننده را روی دندان های شما اعمال می کنند. آنها همچنین می توانند یک سینی سفارشی بسازند که می توانید در خانه با ژل سفید کننده استفاده کنید.

پیوند: دندانپزشک یا متخصص پروتز مواد را به نواحی لکه‌دار دندان‌های شما می‌آمیزد تا رنگ یا شکل آن‌ها را تغییر دهد.

روکش ها : دندانپزشک یا متخصص پروتز یک پوسته نازک از مواد را روی تمام جلوی دندان شما قرار می دهد تا رنگ یا شکل آن را تغییر دهد.